Jaký byl letošní výlov rybníka Buňkov?

16.12.2023

Ve dnech 25. 10. - 27. 10. proběhl výlov rybníka Buňkov v k. ú. Břehy u Přelouče, na kterém rybničně hospodaří ČRS, z. s., MO Přelouč, významná produkční organizace Východočeského územního svazu.

Rybáři tento jednohorkový rybník využívají pro odchov polykulturní obsádky, kde dominantně chovaným druhem je kapr.

Rybáři vedle kapra pak do rybníka nasazují násady amura bílého a lína obecného. Pro potlačení potravních konkurentů přirozené potravy (plotic, cejnků, cejnů, perlínů), jenž se do rybníka dostávají přítokem (Neratovským potokem obohacený vodou z Opatovického kanálu), dobře poslouží přisazené násady dravých druhů ryb – štiky obecné a candáta obecného. Vlastnímu výlovu předchází strojení rybníka (pozvolné vypouštění rybníka včetně dalších příprav na výlov), které trvá zhruba tři týdny. V nevodu nakonec uvízli tržní kapři v množství více jak 57 tun, dále amuři (500 kg), štiky a candáti (590 kg) a bílá ryba (plotice, perlíni, cejni v množství 234 q).

Převážná část slovené obsádky posloužila k zarybnění nejen rybářských revírů ve správě MO Přelouč = revíry místního významu, či rybářských revírů Východočeského územního svazu, ale také rybářských revírů Územního svazu města Prahy i rybářských revírů Republikové Rady ČRS, z. s.